środa, 1 kwietnia 2015

Czego nauczyłam się od Lea Babauty? - część III: Poznaj to, co najważniejsze

Utwórz krótką listę rzeczy i spraw, które są dla ciebie najważniejsze.
Temat ten, w najróżniejszych ujęciach, przewijał się u mnie sto razy. 

O co chodzi?

O to, aby wiedzieć, co jest dla nas ważne i na tym się skupić. Po prostu. 

Leo Babauta twierdzi (i ma rację!), że w życiu mamy tyle rzeczy do zrobienia, że zajmujemy się wszystkim... i tak naprawdę niczym konkretnym. 

Przykłady takich zachowań można mnożyć. Ile razy zdarzyło mi się mieć coś w planach, ale nie zrobiłam tego, bo w tak zwanym miedzy czasie rozproszyło/zmęczyło/zaabsorbowało mnie coś innego, mało ważnego? Mnóstwo!

Autor 52 zmian proponuje zrobienie dwóch list.

Pierwsza, tzw. długa lista, powinna zawierać wszystkie rzeczy, którymi zajmujemy się w życiu oraz rzeczy, które chcielibyśmy robić, ale nie mamy na nie czasu

Następnego dnia z tego długaśnego spisu wybieramy 4-5 rzeczy, które kochamy najbardziej. Lub które moglibyśmy pokochać, ale z jakiś względów się nimi nie zajmujemy. To nasza krótka lista, która powinna stać się drogowskazem. 

I teraz uwaga: jeśli piszemy, że ważna jest dla nas np. rodzina, ale nijak nie potrafimy sobie przypomnieć, kiedy ostatnio bawiliśmy się z dzieckiem lub spędziliśmy czas tylko z najbliższymi, bez rozpraszaczy w postaci telewizora, komórki, internetu... to coś tu jest nie halo. Co robić? Albo uczciwie przyznać przed sobą samym, że rodzinę mamy głęboko w d..., albo w końcu znaleźć dla niej czas. Najlepiej codziennie.

Zresztą: powtarzam się. Akurat temu punktowi z książki 52 zmiany poświeciłam osobny wpis we wrześniu. Jakie są Twoje priorytety? - pytałam i zachęcałam, aby zerknąć właśnie do Babauty. 

Link do tekstu - KLIK

Dlaczego więc piszę o tym jeszcze raz? Bo musicie się ze mną zgodzić, że to jest mega, mega ważne. Aby wiedzieć, co chce się robić... i po prostu to robić. 

Znacie inną drogę? Ja nie :)

1 komentarz:

  1. Przeczytałam Twój tekst dwa razy. z jednej strony to co piszesz za Babautą jest oczywistością. Z drugiej ciągle walczę z tym, żeby robić rzeczy, które są faktycznie ważne dla mnie a nie to, czego ciągle ktoś ode mnie oczekuje. Bo prócz wszelkiego rodzaju rozpraszaczy, o których piszesz odciągają nas od realizowania planu na nasze szczęśliwe życie inni ludzie, mający w stosunku do nas własne oczekiwania. I zamiast poświęcić się temu co ważne dla nas poświęcamy się temu co ważne dla innych. Naszym kosztem.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...