środa, 8 sierpnia 2012

Cztery kroki do mistrzostwa!

Trafiłam dziś na bardzo ciekawy tekst - i oczywiście dzielę się :)

Tekst jest pierwszym rozdziałem książki Andrzeja Bubrowieckiego Ucz się i myśl (uwielbiam książki tego typu!).

O co chodzi?

Otóż autor przedstawia koncepcję Maslowa na temat samodoskonalenia się. Abraham Maslow stwierdził, że aby osiągnąć mistrzostwo w jakiejkolwiek dziedzinie, trzeba przejść cztery etapy. Spróbuję je przeanalizować na moim własnym przykładzie.

Etap pierwszy - nieświadomej niekompetencji

To ten moment, kiedy pierwszy założyłam buty i poszłam pobiegać. Było to kilka lat temu i wydawało mi się, że od razu będę mogła przebiec dziesięć kilometrów.

Na tym etapie znajdujemy się za każdym razem, kiedy przychodzi nam do głowy jakiś nowy pomysł, ale tak naprawdę jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, co nas czeka. Kiedy zaczynałam się uczyć niemieckiego, nie miałam pojęcia, że odmiana przymiotników jest aż tak trudna, a przyimki mają głupią tendencję do mylenia się.

Większość rzeczy jest więc tajemnicą, sami jeszcze nie wiemy, jakie efekty przyniosą nasze zachowania, ale z radością przechodzimy piętro wyżej. Ten etap do 

Etap drugi - etap świadomej niekompetencji

Tutaj zaczynamy działać. W przypadku biegania można np. stwierdzić, że jednak ciężko obyć się bez solidnej rozgrzewki, w przypadku niemieckiego uświadamiamy sobie, ile rzeczy, ile gramatyki i słówek zostało nam jeszcze do przyswojenia. Wiedzę zdobywamy głównie na temat tego... ile jeszcze musimy się nauczyć. 

Właśnie tutaj najłatwiej jest o odpuszczenie sobie. Bo efektów nie widać, bo pracy jest mnóstwo, bo tracimy początkowy zapał.

Bez bicia przyznaję, że baaaardzo dużo moich działań zatrzymało się właśnie na tym etapie. I teraz, kiedy patrzę na to z perspektywy czasu, jest mi szkoda, że kiedyś się poddałam i nie próbowałam dalej.

Etap trzeci - świadoma kompetencja

To bardzo przyjemny moment, na który czeka się z utęsknieniem. Nadal jest sporo do zrobienia, ale np. w przypadku nauki języka, coraz więcej rzeczy rozumiemy, coraz łatwiej przychodzi nam porozumiewanie się.

Na tym etapie nadal dana czynność wymaga od nas zaangażowania, wielu ćwiczeń, żmudnych powtórek, ale zaczynamy czuć się coraz pewniej w tym, co robimy. I wreszcie...

Etap czwarty - nieświadoma kompetencja

To ta chwila, kiedy nie zastanawiamy się, jak odmienić dane słowo, tylko po prostu prawidłowo go używamy. Pewne rzeczy wykonujemy bez zastanowienia, przychodzą nam one automatycznie. Możemy biegać przez godzinę i nie trzeba nas potem reanimować. Możemy bez stresu odebrać połączenie, bez paniki, że po drugiej stronie odezwie się jakiś Niemiec i będzie chciał rozmawiać.

Czwarty etap to etap mistrzowski, zwieńczenie wysiłku i pracy. 

I myślę, że w tym momencie warto zadać sobie pytanie, w ilu dziedzinach życia udało nam się osiągnąć taki etap. Zrobiłam rachunek sumienia, przyznaję: nie ma tych dziedzin w moim przypadku wiele. Najczęściej zatrzymuję się na etapie drugim, czasem dochodzę do trzeciego. Etap czwarty w przypadku mojej sylwetki wizualizuję sobie tak:


I tak, a co:Ach :) Idę robić brzuszki! :)


Faza na Madonnę trwa! :)

4 komentarze:

 1. Ciekawe, faktycznie jakby się zastanowić to coś w tym jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba jestem na etapie 2, a propos moich ćwiczeń :P Ale nie poddaje się! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z większością rzeczy jestem na etapie drugim :)

  OdpowiedzUsuń
 4. These days Casio watches and other digital brands in the market are developed with some fashion replica watches uk so you will not be surprised to find a digital timepiece that will catch your attention. Given the classic watches in the replica watches these days, many are buying them as gifts and 2017 replica watches uk. Men watches and ladies watches can act as fantastic gifts to anyone who rolex replica sale them during a special occasion like birthdays, anniversaries, weddings and so on. However, for gifts and 2017 replica watches purposes a timepiece you select has to be one that oozes class and prestige. There are a thousand and one brands out there that can fit this, top among them being rolex replica watches, Rotary watches among others. It is imperative that you know the brand of watch you like before ordering.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...